Портал в режимі тестування та наповнення
 • Доступність
 • A-
  A+
 • Стара версія
Деснянська районна в місті Києві державна адміністрація
офіційний вебпортал

21 лютого – Міжнародний день рідної мови

Опубліковано 21 лютого 2023 року о 10:19
фото

 

Мова – це історія народу. В ній відбито все його життя: Наший склад і звичаї і побут З давнини й до нашого життя. Довго ти пригнічувалась, мово, - Промайнув тернистий довгий шлях, Доки стала мовою народу, Що звучить з любов’ю на вустах. Мово моя рідна, материнська! Ти співуча, ніжна і близька. Хай же дух незгасний український У житті нас завжди зігріва. Процвітай же, мово калинова, І тобі не в’янути в віках: Мелодійна українська мова - Чарівний, навік коштовний скарб.

З кожним роком на планеті залишається все менше мов. Це пов’язано зі зникненням носіїв мови та втратою культури певного народу. Тому Міжнародний день рідної мови є чудовим приводом згадати про багатство та особливості своєї мови.

Бережімо наш скарб – рідну мову!

Повномасштабне вторгнення росії в Україну підштовхнуло мільйони українців до переосмислення свого культурного коріння та своєї національної ідентичності. З першими ракетами, випущеними по українських містах, прийшло усвідомлення важливості збереження української мови та культури. Саме мова є головною рушійною силою змін національної свідомості, інструментом, який об’єднує, консолідує суспільство та допомагає Україні стати сильнішою. Підтримка нашої культури, традицій та мови під час війни посилює нас і послаблює ворога

Історія Міжнародного дня рідної мови

Це свято, яке присвячене рідній мові та має особливу історію. Його заснування пов’язано з подією, що відбулася 21 лютого 1952 року в Бангладеші (Східний Пакистан).

У цей день розстріляли місцевих протестувальників через їхнє бажання зберегти рідну мову. Оскільки влада країни визнала урду як єдину державну мову. Однак урду на той час розмовляли лише три відсотки населення.

Натомість більшість жителів Східного Пакистану послуговувалися бенґальською мовою. Таким чином, протестувальники загинули, обороняючи рідну мову. З 1971 року, коли Східний Пакистан став незалежною державою, в цей день згадують вбитих протестувальників, які стали народними мучениками.

Історія боротьби українського народу за рідну мову є також нелегкою та кривавою. Однак рідна мова для нас є тим, що зігріває душу та серце.

Цікаві факти про нашу рідну мову:

- Українська мова – єдина серед слов’янських мов, що зберегла кличний відмінок. Тому в нас є цілих сім відмінків.

- Особливістю української мови є наявність великої кількості зменшувально-пестливих форм.

- Найдовше слово має аж тридцять літер. Воно означає хімікат для боротьби зі шкідниками: «дихлордифенілтрихлорметилметан».

- Найбільша кількість слів в нашій мові розпочинається на літеру «п», а найменша – на літеру «ф».

- Риси української мови наявні ще в писемних пам’ятках XIV – XV століття.

- Українську мову забороняли близько 134 раз.

 

Це всесвітнє свято було засноване з метою сприяння багатому культурному та мовному різноманіттю. Збереження багатомовності дає можливість зберегти не тільки унікальний погляд на нашу тисячолітню історію і культуру, але й виробити найбільш широкі підходи у сфері взаєморозуміння і людяності, які все ще продовжують зберігати в собі ряд проблем, вирішення яких видається складним завданням.

 

Інформація з відкритих джерел


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux