Головна  →  Новини  →  13 січня 2021

Щедрий вечір

Щедрий вечір

 

За тиждень після Різдва, напередодні Нового Року (за старим стилем), українці святкують Щедрий Вечір.

За християнським календарем – це день преподобної Меланії. В народній традиції обидва свята об'єднались, і тепер маємо Щедрий Вечір, або свято Меланки, який припадає на вечір 13 січня.

За стародавнім міфом, окрім сина, у всеєдиного Лада, вірного побратима бога Місяця, була ще донька, яку всі називали Миланкою, бо вона була така мила й чарівна.

Одного разу коли князь Місяць був на полюванні, лютий змій викрав із срібного терема Миланку й запроторив у підземне царство. Визволив її славний богатир Безпальник-Васильчик і з нею одружився. Ось чому на Щедрий Вечір ще святкують Василя, у жертву приносять свиню, яка вважається місячною твариною, а Васильчик став покровителем цих тварин.

За народними звичаями на Меланку готували свинячі нутрощі, по них ворожили, який буде врожай, а з свинячих ніжок варили «дриглю», щоб у людей не боліли ноги. Вшановували Меланку-Миланку за якомога багатшими столами, бо то є продовження Щедрого Вечора з усіма його добрими богами і душами предків.

Ввечері цього дня дівчата займалися ворожінням. За давнім звичаєм, коли дівчата починали ворожити, парубки викрадали в них вдома ворота або хвіртки. Щоб повернути втрату, батько дівчини мусив ставити могорич.

Ворожать переважно так само, як на «Андрія» ворожили. Бігають попід вікна слухати, питаються прохожих чоловіків: «Дядьку, як вас звати?», кидають через хату чоботи – куди впаде чобіт носком, туди й заміж вийде... Перелічують кілки в плоті: «удівець, молодець...» Ще годують кота варениками, як на «Андрія» пса годували, щоб довідатись: «Котра з нас перша заміж піде?»

Також дівчата розкладають опівночі вогнище на березі річки, на льоду прорубують ополонку і чекають, щоб добре розгорівся вогонь. Коли вогнище розгорілось, кожна з дівчат бере тліючу головню і кидає її в ополонку: затріщить вогонь на воді – за багатого заміж піде, тільки «пшикне» головня і тріску не видасть – за бідного! Кладуть під подушку гребінця і, лягаючи спати, промовляють: «Суджений-ряджений, розчеши мені голову!». Хто присниться, з тим і випаде одружитись;

Існує поетичне повір'я, що новорічна ніч для віруючих людей «розкриває» небо, і вони можуть просити у святих все, що їм заманеться.

У цей день не можна братися за щось нове, оскільки люди вірили, що з цього не вийде нічого гарного.

Не можна ставити на святковий стіл страви з риби та птиці. Вважають, що так щастя може злетіти або випливти з дому.

Не варто 13 січня давати або брати гроші у борг, інакше борги будуть переслідувати весь рік.

Також не варто виносити сміття і перераховувати дрібні гроші в гаманці, щоб не відлякати достаток.

Наші предки вірили: що пишніше накрито святковий стіл, то заможнішою буде сім'я в цьому році. Тому і називають вечір Щедрим.

Якщо 13 січня на вулиці туман, значить, в Новому році людину чекає щастя, а урожай буде багатим.

Сильна хуртовина обіцяє багатий урожай горіхів.

Якщо небо зоряне, то буде багато ягід і грибів.

Відлига 13 січня обіцяє дощове літо.

Якщо на Василів вечір випадає молодик, то ріки навесні з берегів не вийдуть.

Якщо сонце стоїть високо – садівники зберуть багатий урожай.

Крім того, якщо 13 січня тримається відносно тепла погода, то літо буде дощовим, а весна – пізньою.

А ось якщо кріт виліз зі своєї нори – травень буде холодним.

Перейти до спискуВерсiя для друку

Оперативне інформування киян

Повідом про корупцію:
Тел. 546-20-55
електронна адреса: gsvpo_desnrda@kmda.gov.ua

Підписка на новини від Деснянської РДА