Як поводитися у конфліктних ситуаціях?
Останнім часом виникла потреба в знаннях про способи поведінки в конфліктних ситуаціях. Згадайте нашумілі випадки, так званого, «боулінгу» в школах та в позаурочний час.
Наші діти не знають і не розуміють, як потрібно поводитися в ситуаціях, які можуть виникнути в середовищі ровесників, не вміють толерантно ставитися до особливостей іншої людини.
Інша сторона нерозуміння конфлікту – це нерозуміння того, що конфлікт характеризується не лише наявністю негативних рис та наслідків, а і має позитивні можливості для його учасників.
Саме тому є потреба в аналізі того, що відбувається під час конфлікту. Суттєво також вміти передбачати його позитивні та негативні наслідки, якщо людина свідомо провокує чи вступає у конфлікт.
Звичайно, в одній коротенькій статті не можливо охопити всі проблеми конфліктних ситуацій, проте ми постараємося зробити ряд статей з цієї тематики.
Отже, що ж таке конфлікт?
Конфлікт (в перекладі з латини – зіткнення) – крайнє загострення суперечностей, стан стосунків між опонентами, який характеризується протиборством несумісних одна з одною тенденцій у свідомості індивідів, міжособистісних взаємодіях. Головним чином, конфлікт пов’язаний з негативними емоційними переживаннями.
А тепер розберемо, які ж етапи проходить конфлікт:
1. виникнення і розвиток конфліктної ситуації. Власне вона і є передумовою конфлікту;
2. усвідомлення конфліктної ситуації хоча б одним із учасників, емоційне переживання цього;
3.початок відкритого конфлікту – перехід до активних дій. На зразок погроз, попереджень;
4. вирішення конфлікту тими чи іншими методами.
А тепер про фази розвитку конфлікту:
1. початкова;
2. фаза наростання;
3. пік конфлікту;
4. фаза спаду.
Для чого нам ці знання? Виявляється, що на початковій стадії вирішення конфлікту є цілком ймовірним, на фазі наростання – можливим, на піку конфлікту його вирішення є практично неможливим, а на фазі спаду шанси є.
Нашу розмову про конфлікт ми ще продовжимо, проте для кожного учасника конфлікту є ключовий момент – усвідомити свою потребу, задля якої конфлікт має місце.