Портал в режимі тестування та наповнення
  • Доступність
  • A-
    A+
  • Стара версія
Деснянська районна в місті Києві державна адміністрація
офіційний вебпортал

Обережно – лептоспіроз! Дбайте про своє здоров’я

Опубліковано 04 листопада 2020 року о 15:20
фото

 

Останніми роками відмічається тенденція до зростання захворювання на лептоспіроз як серед тварин, так і серед людей (особливо серед міських жителів).

Лептоспіроз – гостре інфекційне захворювання, спільне для людей і тварин, збудником якого є бактерії роду лептоспіра. Належить до природно-осередкових інфекцій. Природні осередки формуються дикими дрібними гризунами в заболоченій місцевості, приозерних заростях, заплавах річок. Також осередки виникають у населених пунктах і пов'язані з господарською діяльністю людини; в їх утворенні важливу роль відіграють синантропні гризуни, від яких заражаються свійські та промислові тварини.

 

Резервуаром збудника лептоспірозу є дикі гризуни (щури, миші), свійські (свині, велика рогата худоба, собаки) і промислові (лисиці, песці) тварини, які виділяють лептоспір у довкілля з сечею. Хвора людина не становить небезпеки щодо зараження інших людей. Пряма передача інфекції від людини можлива лише в разі вродженої інфекції та вигодовуванні дитини грудним молоком.

 

Зараження відбувається під час вживання води і харчів, купання, риболовлі, догляду за хворими тваринами, укусу гризуна. До групи професійного ризику інфікування належать тваринники, меліоратори, працівники м'ясокомбінатів, робітники очисних споруд і каналізації, мисливці, рибалки, шахтарі.

 

Сприйнятливість до захворювання висока, але частіше хворіють чоловіки – підлітки й дорослі. Серед хворих, як правило, переважають сільські жителі. Захворюваність міського населення відзначається за несприятливих санітарних умов – паводка, контакту зі стічними водами тощо.

 

Лептоспіроз реєструється цілорічно через постійну присутність у житлі людини гризунів (сірих щурів, хатніх мишей), особливо в сільській місцевості. Контакт людини з природним середовищем, де серед тварин є носії лептоспір, переважно здійснюється під час купання, риболовлі, сільськогосподарських робіт, що й зумовлює підвищення захворюваності в літньо-осінній період із піком у серпні-вересні.

 

За останні роки зросла кількість випадків лептоспірозу, пов’язаних з відкритими водоймами (рибна ловля, купання, водні види туризму). Після перенесеної хвороби залишається стійкий типоспецифічний імунітет.

 

В Україні лептоспіроз реєструється в усіх областях, причому зберігається тенденція до подальшого зростання захворюваності.

Клініка

Інкубаційний період триває від 1 до 20 діб, частіше – 7-14 діб. Початок захворювання гострий, часто раптовий (хворі можуть зазначити навіть годину), з трясучим ознобом, гарячкою (підвищення температури тіла до 39-40 °С і вище), вираженими симптомами інтоксикації: загальною слабкістю, сильним головним болем, запамороченням, нудотою, блюванням; можливі збудження, марення, непритомний стан.

 

Для лептоспірозу характерні міалгії, що тривають 8-10 діб, особливо в литкових м'язах, стегнах, попереку, дещо рідше виникають у м'язах спини, грудей, живота як під час рухів, так і в спокої. Біль у животі може симулювати картину гострого хірургічного захворювання.

 

Діагностика

Усі випадки захворювань, підозрілі на лептоспіроз, підлягають лабораторному обстеженню. Діагноз лептоспірозу у людини вважається встановленим при лабораторному підтвердженні підозрілих випадків.

 

Лабораторна діагностика лептоспірозу основана на комплексі мікробіологічних, імунологічних та молекулярно-генетичних методів, які використовуються залежно від фази захворювання, та проводиться у відповідності до діючих нормативних документів.

 

Лікування При встановленні діагнозу лептоспірозу обов'язкова госпіталізація в інфекційне відділення, за необхідності невідкладна допомога надається у відділенні інтенсивної терапії. Хворих виписують після клінічного одужання.

 

Необхідно пам’ятати – при несвоєчасному зверненні за медичною допомогою виникають тяжкі ураження печінки і нирок, що ведуть до смерті. При тяжкому перебігу смерть може наступити вже через 5 днів після початку захворювання. У хворого на лептоспіроз кожний втрачений день зменшує шанси на виживання, пам’ятаючи про це, хворому з високою температурою необхідно негайно звернутися до лікаря і лікуватися тільки у лікарні.

 

Інформація з відкритих джерел


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux