Донорство – важлива громадська діяльність, вона допомагає зберегти багато тисяч людських життів
Щороку 14 червня вся міжнародна спільнота відзначає ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ДОНОРА КРОВІ. Донорство – важлива громадська діяльність, вона допомагає зберегти багато тисяч людських життів.
Свято було засновано під егідою ООН в травні 2005 року на Всесвітній асамблеї охорони здоров’я в Женеві.
День донора крові обрали на честь австрійського лікаря імунолога Карла Ландштейнера, який отримав Нобелівську премію за відкриття груп крові людини. Він народився саме 14 червня 1868 року.
Ініціювали проведення цього свята чотири міжнародні організації, які займаються пропагандою добровільного донорства: Всесвітня організація охорони здоров’я, Міжнародна федерація Червоного Хреста, Федерація організацій донорів крові й Товариство з переливання крові.
Слово «донор» з латинської означає «дарувати», адже при переливанні пацієнтові дарують життя.
В цей день мільйони людей завдячують своїм життям тим, кого вони можуть ніколи не зустріти - донорам, які здають свою кров добровільно і без будь-яких винагород.
Нагадаємо, що від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну Київський міський центр крові прийняв понад 7 тисяч донорів.
Мешканців столиці, які бажають здати кров, чекають:
· 08:00-16:00 – вул. М. Берлинського, 12;
· 08:00-15:00 – вул. П. Запорожця, 26.
Протипоказання для здачі крові наступні: вірусний гепатит В або С, вживання ін’єкційних наркотиків, зараження ВІЛ. У разі гепатиту А донорство крові можливе через рік після одужання.
Донором крові не можна стати під час ковіду і місяць після нього, якщо ви постійно вживаєте лікарські препарати, пили алкоголь в день здачі крові чи напередодні, робили переливання крові упродовж останніх 4 місяців, або ж робили пірсінг чи татуювання впродовж того ж часу.
Жінкам не можна здавати кров під час менструації та 3 дні після неї, під час вагітності та упродовж шести місяців після пологів.
Донорами не можуть бути особи віком до 18 років.
Довідково.
Перед дачею крові або її компонентів донор повинен дотримуватись певних правил:
· мати добре здоров’я та гарне самопочуття;
· добре відпочити, виспатись;
· режим харчування донорів має деякі особливості: напередодні кроводачі потрібно виключити з раціону жирну їжу (масло, сало, жирні м’ясо та рибу, молоко, сметану, яйця, морозиво). У ці дні можна вживати нежирні відварені м’ясо та рибу, каші, картоплю, відварені та сирі овочі та фрукти, соки, компот, житній та не здобний хліб;
· у день здачі необхідно з’їсти легкий сніданок: чай або сік, печиво, білий хліб;
· за 48 годин до давання крові відмовитись від алкогольних напоїв;
· за 72 години не вживати медикаментозних препаратів.
Перед здаванням крові у донора проводиться анкетування, визначається вміст гемоглобіну, група крові за системою АВО, передтестове консультування та огляд лікаря-терапевта.