«Давай зберемо»
Знайома картина – розкидані іграшки, заляпаний стіл, з дивана скинуте покривало, у ванну страшно зайти, тому що зубна паста видавлена, а шампунь розлитий. Опис катастрофи можна продовжувати. І так щодня…
Що ж з цим робити? Ми напевне хочемо, щоб дитина навчилася дотримувати і підтримувати порядок. Давайте спочатку спробуємо зрозуміти, чому діти так люблять влаштовувати безладдя. По-перше, для них це спосіб засвоєння території – «Там, де лежать мої іграшки, це моя територія». Увага дитини в цьому віці досить швидко переключається. Вона відвернулася від гри і вже забулася про те, що кинула конструктор, і переключилася на машинку.
А про тюбики пасти, розлитий шампунь, розмазану губну помаду… Дитина багато разів бачила, як користуєтесь цими предметами ви, і їй хочеться теж їх спробувати. Але, нажаль, поки ще вона не розуміє їхнє призначення, у неї ще не така координація рухів. Їй просто цікаво досліджувати усе, що попадає в її коло зору, особливо, якщо воно яскраво виглядає, з «нього» щось ллється чи «вилазить». Тому будьте уважні і ховайте ті предмети, що дорого коштують і мають цінність для вас.
Що стосується збирання іграшок і речей, не чекайте, що дитина почне сама це робити, почувши ваше прохання, та ще й регулярно. Так, звичайно, може трапитися. Але це скоріше буде виключенням з правил. Цю навичку вам прийдеться довго закріплювати.
Дитина наслідує вам і членам вашої родини. Тому, привчаючи дитину до порядку, будьте уважні до того, яких правил, пов’язаних з порядком ви самі дотримуєтесь.
Коли вам спадає на думку, що іграшки потрібно скласти на місце, пам`ятайте про те, що ваша дитина не дуже здатна зробити це сама. Поставтеся до цього, як до особливої справи. Спочатку робіть це разом з дитиною. Нехай це буде просто гра чи змагання «хто швидше».
Не кричіть на неї, не лайте за розкидані іграшки, за те, що порядок не дотримується. Пам’ятайте, що гра – це творчий процес і безладдя під час гри – це творче безладдя. Воно важливе для гри. Дитині потрібна свобода для творчості. Разом – не значить за дитину. Звикайте і привчайте дитину до думки, що збирання її речей – це її справа, а не ваша.
Підготувала спеціаліст Центру К. Голівець
Довідково.
Центр у справах сім’ї та жінок Деснянського району, який існує вже 15 років, продовжує напрацьовувати свій власний досвід та використовує передовий, в тому числі, і міжнародний досвід з протидії домашньому насильству.
Заклад пропонує безкоштовні юридичні та психологічні консультації з питань внутрішніх/зовнішніх конфліктів, проведення відповідної корекційної роботи. Послуги надаються безкоштовно, конфіденційно.
При виникненні внутрішніх питань, ви можете записатися на конфіденційні, безкоштовні консультації до юристів та психологів Центру у справах сім’ї та жінок за тел.: 518-73-72.