Війна щодня збільшує кількість людей, які потребують протезування
Біонічне око (або зоровий нейронний протез чи нейроімплант) – технічний пристрій, що передає електричні стимули до нервових клітин зорової системи, що дозволяє пацієнту сприймати світло.
Коли йдеться про протезування кінцівок, може бути рекомендоване застосування біонічних протезів. Такі протези є високофункціональними, вони частково чи повністю замінюють втрачену руку або ногу та виконують їхні функції. Та чи застосовують такі технології для протезування очей?
Пояснює товариство вітреоретинальних хірургів України:
Нейроімпланти можуть заміняти зруйновані або відсутні частини органів зору, наприклад, сітківку чи зоровий нерв, або ж передавати сигнали безпосередньо в мозок. Сьогодні імпланти сітківки застосовують у випадках, коли людина втрачає зір через хворобу (коли з різних причин гинуть нервові клітини – фоторецептори). Наразі в світі немає жодного імпланту, який використовували б для відновлення зору після бойової травми. Бо, наприклад, для встановлення імпланта сітківки потрібно, щоби зоровий нерв, око та його прозорі оптичні частини були неушкодженими, але це неможливо у випадку бойової травми.
Триває кілька клінічних випробувань, які перевіряють ефективність і ризики, пов’язані з нейроімплантами, що передають сигнал в кору головного мозку. Ці дослідження перебувають на початковій стадії і поки недоступні для пацієнтів.
Все, що ми маємо зараз – обґрунтовану надію на те, що розвиток нанотехнологій у перспективі призведе до появи ефективних та безпечних біонічних очей, що зможуть частково відновити зір пацієнтам, які втратили його внаслідок бойової травми.