В Україні змінилися правила працевлаштування іноземців
15 жовтня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо застосування праці іноземців та осіб без громадянства в Україні», ухвалений парламентом 21 вересня 2022 № 2623-ІХ.
Він передбачає низку новацій, що мають важливе значення в умовах воєнного стану. Зокрема, розширено коло іноземців, яким дозвіл на працевлаштування в Україні видається безкоштовно – тепер до цього переліку включено студентів та осіб, які стримували збройну агресію Російської Федерації.
Розширено способи подачі документів для отримання дозволу. Тепер їх можна подати особисто, поштою, через ЦНАП, за допомогою Порталу Дія та інших електронних засобів, зокрема, через персональний кабінет роботодавця.
Із законодавства вилучена норма щодо обов’язкової виплати іноземним працівникам заробітної плати у розмірі не менше 5 (у громадських об’єднаннях, благодійних організаціях та навчальних закладах) та 10 (для всіх інших категорій) мінімальних зарплат. Водночас посилюється контроль та відповідальність роботодавця за сплату єдиного внеску.
Змінено розмір плати за видачу дозволу залежно від терміну його дії.
Розмір плати за продовження дії дозволу зменшується на один прожитковий мінімум для працездатних осіб від розміру плати за видачу дозволу на відповідний строк.
Вводиться моніторинг сплати єдиного внеску роботодавцями, які застосовують працю іноземців, відповідно до обміну даними між Державною службою зайнятості та Пенсійним фондом України.
Уточнено перелік підстав скасування дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства в Україні. Зокрема, дозвіл скасовується у разі несплати роботодавцем єдиного внеску протягом двох місяців з дня укладання договору з іноземним працівником, а також за поданням правоохоронних органів.
Передбачений обмін даними про прийняті рішення щодо оформлення дозволів з Державною прикордонною службою, Державною міграційною службою, Нацполіцією, Держпраці та Міністерством закордонних справ України.
Водночас, дозвіл на працевлаштування не видається іноземцям та особам без громадянства, які включені до переліку осіб, повʼязаних з тероризмом, або щодо яких застосовані заходи згідно Закону України «Про санкції».
Крім того, видача та продовження дозволу для громадян Російської Федерації, Республіки Білорусь, а також інших держав, що становлять загрозу національній безпеці України відбувається за погодженням з регіональними органами Служби безпеки України.
Довідково: з початку 2022 року Київським міським центром зайнятості видано та продовжено дію 3850 дозволів на працевлаштування іноземців та осіб без громадянства. Найбільшу кількість – для громадян Туреччини, Азербайджану та Китаю.
Україна переможе!
За інформацією: Київського міського центру зайнятості