В Україні ввели кримінальну відповідальність за домашнє насильство
Управління у справах сім’ї, молоді та спорту Деснянської райдержадміністрації інформує про новий закон проти домашнього насильства.
Що зміниться?
6 грудня 2017 року Верховна рада України ухвалила закон «Про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами». Наступного дня, 7 грудня, депутати проголосували за закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству».
Обидва закони передбачають жорсткіші покарання для кривдників та дозволяють Нацполіції контролювати поведінку порушника, аби уникнути повторного насилля. Вперше в Україні ввели кримінальну відповідальність за домашнє насильство. Відтепер, батьку чи мамі можуть обмежити спілкування з дитиною на кілька місяців, якщо побиття чи насильство сталося на очах дитини.
Що означає «домашнє насильство»?
Відтепер, під термін «домашнє насильство» підпадають усі акти фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, вчинені між колишнім чи теперішнім подружжям чи людьми, які разом живуть чи жили.
Раніше, якщо шлюб не був зареєстрований, то злочин могли не кваліфікувати як домашнє насильство.
Як тепер каратимуть кривдників?
Порушникам закону загрожує покарання у вигляді 150-240 годин громадських робіт, арешт до 6 місяців або обмеження волі до 5 років.
«Введений новий розділ у Кримінальний кодекс, який стосується обмежувальних заходів: коли суд буде розглядати кримінальні справи, пов’язані з домашнім насильством, то буде призначено покарання та обмежувальні заходи. Наприклад, заборона перебувати у місті спільного проживання, обмеження спілкування з дитиною, заборона наближатися на визначену відстань до місця, де особа, яка постраждала від домашнього насильства». Обмеження встановлюватиме суд разом з вироком по кримінальній справі. Обмежувальні заходи встановлюватимуть на термін від 1 до 3 місяців, а, за потреби, вони можуть бути продовженні.
Раніше кривдника чекала адміністративна відповідальність, його могли затримати у в’язниці на 15 діб.
Як на насильство над дітьми реагуватимуть вчителі та медики?
Коли освітяни виявлятимуть факти домашнього насильства у дітей чи отримали про це заяви чи повідомлення, вони повинні повідомити про це службу у справах дітей та Нацполіцію не пізніше ніж за 1 добу, організувати роботу практичного психолога або соціального педагога з постраждалими дітьми.
Медики повинні повідомляти місцевій владі та Нацполіції про ушкодження, які пацієнт міг отримати через домашнє насильство.
А якщо такий пацієнт дитина, то лікарі повинні зателефонувати ще й у службу у справах дітей.
Коли закони набувають чинності?
2 січня 2018 року Петро Порошенко підписав зміни до Кримінального кодексу України за якими домашнє насильство визнається кримінальним злочином. Це важливий крок до реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими
явищами.
Зазначаємо, що зміни вступають в силу через рік після опублікування. Тобто кримінальна відповідальність почне діяти в 2019 році.