Сьогодні – Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом
Наш співрозмовник – головний лікар санепідстанції Деснянського району Світлана Перепелиця.
– Щороку 24 березня відзначається Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом. Він проводиться на підтримку хворих на туберкульоз та для того, щоб знову нагадати про це небезпечне захворювання, методи його профілактики та лікування. Туберкульоз передається переважно повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової, у більшості випадків вражаючи легені. Також захворювання може виникнути у нирках, хребті, лімфатичних вузлах, кишечнику тощо. Збудник захворювання – мікобактерія туберкульозу. Вона не боїться холоду, впливу високої температури та тривалий час зберігається в навколишньому середовищі. Потрапляючи в організм людини, частіше не викликає захворювання, а вступає в «мирні» стосунки з імунною системою організму, знаходячись у «сонному» стані. Лише у 10% осіб, які інфікувались, розвивається захворювання. Це – люди з ослабленою імунною системою: ВІЛ-інфіковані, хворі на цукровий діабет, ті, які приймають препарати, що пригнічують імунну систему.
Також можуть захворіти особи, в яких імунна система зазнала ослаблення через надмірне перевантаження і виснаження організму. Такий стан виникає від перевтоми, надмірної праці і постійних стресових ситуацій, поганого харчування, зловживання алкоголем, тютюном тощо. На туберкульоз можуть захворіти і особи з міцним імунітетом при масивному попаданні збудника захворювання в організм. Такі ситуації зазвичай виникають при близькому контакті з хворою людиною через кашель, чхання, при розмові або попаданні в організм великої кількості повітря, яке заражене мікобактерією туберкульозу. Зараження може відбутись в закритих приміщеннях, які погано провітрюються, де перебувала, або перебуває хвора на туберкульоз людина, у громадському транспорті, в будь-яких громадських приміщеннях з великим скупченням людей.
Туберкульоз тривалий час розвивається в організмі людини без будь-яких зовнішніх ознак. У цей період мікобактерія туберкульозу, яка потрапила в легені, починає розмножуватись в легенях або інших органах, а імунна система намагається зупинити або сповільнити цю агресію. Коли ступінь ураження органу набуває значних розмірів, людина починає кашляти, потіти вночі, відчуває слабкість, безпричинно втрачає вагу, температури тіла підвищується до 37 і більше градусів без видимої на те причини, що триває понад тиждень. В деяких випадках може бути кровохаркання, біль у грудній клітці, задишка. Необхідно своєчасно проходити медичні огляди, робити флюорографію органів грудної клітки. Важливо обстежуватися на туберкульоз людям із груп ризику: хворим на діабет, хронічні неспецифічні захворювання легенів, виразкову хворобу шлунка.
Основний метод виявлення туберкульозу у дітей – реакція Манту. Пробу Манту необхідно робити щорічно. Позитивна реакція Манту свідчить про інфікованість. Велика папула означає, що в організм потрапили бактерії туберкульозу, і кров та лімфа виробили антитіла, які блокують розмноження бактерій. Найефективніший профілактичний метод – щеплення вакциною БЦЖ. Первинну вакцинацію проводять у пологових будинках при відсутності протипоказань усім здоровим доношеним новонародженим на 3-й – 5-й день життя, у 7 років проводиться ревакцинація.
При своєчасній діагностиці і правильному лікуванні хворі на туберкульоз одужують. Обстеження та лікування туберкульозу в Україні – безкоштовне. Своєчасне звернення до лікаря, проведення повного курсу ефективного лікування (без переривання курсу лікування при покращенні почуття) дає хороші результати. Здоровий спосіб життя, санітарна грамотність, повноцінне харчування, відповідальність за своє здоров`я і здоров`я дітей – головні гарантії здорового суспільства. Будьте на сторожі свого здоров’я, здоров’я дітей та рідних.