Квітка маку – символ пам’яті жертв війни
В сучасній Україні Червоний мак як символ пам’яті жертв війни вперше використано в Україні на заходах, приурочених до річниці завершення Другої світової війни у 2014-му році. Дизайн розроблено за ініціативи Українського інституту національної пам'яті та Національної телекомпанії України.
Автором символу є харківський дизайнер Сергій Мішакін. Графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку воно уособлює квітку маку, з другого – кривавий слід від кулі. Поруч із квіткою розміщено дати початку і закінчення Другої світової війни – 1939–1945 – та гасло «Пам’ятаємо. Перемагаємо».
Український інститут національної пам’яті звертається з проханням до українців цими днями доповнити одяг червоним маком – символом пам’яті майже 8 мільйонів загиблих співвітчизників та 65 мільйонів убитих у світі.
Також до Дня пам’яті та примирення та Дня перемоги над нацизмом Український інститут національної пам’яті також продовжує акцію «Родинні історії війни», з якою можна ознайомитися за посиланням:
Довідково.
В українській міфології мак має дуже багато значень. Ця квітка часто згадується в українських народних піснях та думах, особливо козацької доби. Образ маку нерідко символізує козака, що героїчно загинув, боронячи Україну. З народної творчості мак у такому символічному значенні перейшов і у художню літературу.
Мак – символ пам’яті і в усьому світі. Його появу пов’язують із віршами канадського військового лікаря Джона МакКрея та представниці Християнської асоціації молодих жінок Мойни Майкл.
Джон МакКрей під враженням боїв у Бельгії у 1915-му році написав твір «На полях Фландрії», що починався словами: «На полях Фландрії розквітли маки Між хрестами ряд за рядом».
Мойна Майкл у 1918-му році написала вірша «Ми збережемо віру», в якому обіцяла носити червоний мак у пам’ять про загиблих. Саме Мойні Майкл у листопаді того ж року причепила червоний шовковий мак на пальто.