Хронічні легеневі хвороби поширюються світом


Саме ця хвороба, займає провідне місце серед захворювань органів дихання і є однією з основних причин захворюваності та смертності в усьому світі.
Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), хвороба входить до п’ятірки основних причин смерті.
За даними нової доповіді Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) і Європейського респіраторного товариства, хронічні респіраторні хвороби діагностовані у 81,7 млн мешканців Європи. Хронічна обструктивна хвороба легень та астма – найпоширеніші хронічні респіраторні захворювання. Майже 80% смертей, спричинених ними. З огляду на старіння населення та численні взаємопов’язані кризи, прогнозується, що кількість випадків ХОЗЛ зросте на 23% у світі до 2050 року, жінки постраждають більше.
У рамках Європейського плану боротьби з раком розглядається можливість використання в якості скринінгу низькодозової комп’ютерної томографії для осіб з високим ризиком раку легень. Програма «Посилення скринінгу раку легень у Європі», що фінансується ЄС, випробовує інтегровані підходи у 15 країнах. У доповіді ВООЗ представлено цінний досвід Сполученого Королівства: в країні здійснено скринінг більше 1 мільйона осіб з високим ризиком респіраторних хвороб, виявлено понад 5000 випадків патології, 75% з яких, відносились до ранніх стадій раку легень.
Особам з високим ризиком надіслані текстові повідомлення, проведені телефонні опитування, пропонування КТ сканування у мобільному відділенні або у місцевій лікарні. У лютому 2025р. програма була перейменована у програму скринінгу раку легень Національної служби охорони здоров’я для людей віком 55-74 роки.
Особи з високим ризиком запрошуватимуться на спеціалізовані обстеження кожні 2 роки. МОЗ Державна установа «Київський міський центр контролю та профілактики хвороб міністерства охорони здоров'я України» Деснянський міжрайонний відділ вул. Данькевича, 4, м. Київ, 02232, тел. (044) 532-13-90, web: https// kyiv.cdc.gov.ua, E-mail: [email protected]