Івана Купала: традиції та звичаї дня
Івана Купала – давнє слов’янське та українське свято. Колись це була одна з головних та містичних ночей Русалій у слов’ян. Зараз же Івана Купала пов’язане з християнськими святими Агрипиною та Іоанном Хрестителем.
Свято Івана Купала існувало задовго до хрещення Київської Русі. Купала входило до щорічних русалій, які починалися з дня сонцестояння в червні. Останній день ― Горпина Купальниця припадав на 6 липня, а Купала починалося після обіду та тривало усю ніч.
Після хрещення Київської Русі свята були підлаштовані під християнські, і 6 липня відзначають Агрипини Римської, а 7 липня – Різдво Іоанна Хрестителя. А під впливом цих свят Купала стало Івана Купала.
Тож традиційно Івана Купала святкують 7 липня.
Згідно з повір’ями, саме в ніч з 6 на 7 липня вся «нечисть» виходить зі свого потойбічного світу в світ живих і блукає серед людей. Слов’яни палили багаття, очищаючий вогонь яких міг відлякати злих духів. Крім того, тільки в цю чарівну ніч зацвітає папороть.
Ніч на Івана Купала - прикмети
· йде дощ – спека почнеться через 7 днів і триматиметься до кінця літа;
· небо чисте і багато зірок - восени буде хороший урожай грибів;
· гроза і грім – до мізерного врожаю горіхів;
· побачити змію – готуйтеся до неприємностей і проблем;
· почути зозулю на Купала – до холодної осені.
Івана Купала - традиції
Найвідомішою традицією ночі вважається купання у відкритих водоймах. Згідно з прикметами, такий обряд допоможе очистити душу і тіло, а також вилікуватися від хвороб. Чудодійною на Івана Купала вважалася навіть роса. Досить було вмитися нею, щоб продовжити свою молодість.
Ще один звичай, який пов’язаний із ніччю проти Івана Купала – розпалювання великого багаття. Раніше на цю подію збиралося все село. Молоді люди співали, хороводили, танцювали. В центрі багаття завжди було колесо, яке встановлювалося на жердині. Воно виступало символом сонця. Закохані пари стрибали через багаття, взявшись за руки. Якщо все минуло успішно, кохання молодих людей буде міцним.