18 травня — 81-ша річниця депортації кримських татар та інших народів Криму


18 травня Україна вшановує День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Саме цього дня, 81 рік тому, на світанку 1944 року, радянська влада розпочала одну з найстрашніших операцій примусового виселення — депортацію кримських татар з їхньої рідної землі. До будинків людей вдиралися солдати та оперативники НКВС, даючи лише кілька хвилин на збори.
Протягом кількох днів десятки тисяч кримських татар були насильно вивезені до Середньої Азії, Сибіру та інших віддалених регіонів. В ешелонах смерті, у нелюдських умовах доріг та спецпоселень, загинули тисячі людей — від голоду, хвороб і виснаження. Лише до кінця 1944 року померло понад 30 тисяч депортованих. Була знищена ціла культура, а народ — позбавлений дому та майбутнього.
На жаль, трагічна історія повторюється. З 2014 року, після окупації Криму Росією, а особливо з початком повномасштабної війни 24 лютого 2022 року, кримські татари знову стали жертвами репресій, примусових переміщень і терору. Російська окупаційна влада продовжує політику залякування, незаконних арештів, катувань, безслідних зникнень, утисків громадянських, політичних і культурних прав.
Тисячі кримських татар, які переїхали на материкову частину України, зокрема до Херсонської та Запорізької областей, після початку нової окупації знову змушені тікати від переслідувань. Історія 1944 року нагадує про себе — через сучасні злочини держави-агресора.
Біль кримськотатарського народу — це біль усієї України. Ми не забудемо і не пробачимо злочини минулого і сьогодення. Ми віримо в історичну справедливість, у вільну Україну, де киримли знову зможуть жити і господарювати на своїй землі.
Символом єдності та підтримки стала й культурна ініціатива в Києві: 27 серпня 2021 року у Деснянському районі відкрили третю чергу парку «Я люблю мій парк». Його прикрасою стала альтанка у кримськотатарському стилі — з мозаїчною підлогою, стрілоподібними арками, ажурними карнизами й куполом, що увінчаний шпилем. Автором декоративного оформлення виступив заслужений майстер народної творчості України, кримськотатарський художник-кераміст Рустем Скибін.
Цей проєкт — не лише архітектурна перлина, а й символ братерства, єдності та глибокої поваги. Він промовляє просту й важливу істину: Крим — це Україна!