Вони захищають Вітчизну


Наші співрозмовники – чоловіки різні за віком, професіями, соціальним статусом, уподобаннями. Тарас (позивний «Лютий»), Олександр (позивний «Малина») та Анатолій (позивний «Толібан») зараз проходять військову службу за контрактом. У кожного з них – свій шлях до армії, але мета вступу на контрактну службу одна – вони захищають Батьківщину.
Тарас: «Мій шлях до армії розпочався у 2003-му році зі строкової служби у 169-му навчальному центрі. Після цього пройшов Майдан, а в березні 2014-го року був призваний по першій хвилі мобілізації. Після участі у АТО був демобілізований, але потім знову мобілізували вдруге. З березня 2016-го року служу на контрактній основі».
Олександр: «Спочатку пройшов строкову службу протягом двох років. Був призваний по першій хвилі мобілізації в березні 2014-го року після чого з лав армії не звільнявся. Зараз служу на контрактній основі».
Анатолій: «В 2013-му році був призваний до лав армії на строкову службу, після чого ще 11 місяців прослужив у зоні АТО по першій хвилі мобілізації. У вересні 2015-го року був звільнений в запас. Повернувся до цивільного життя та своєї цивільної професії електромонтера. Але через півроку знову повернувся до армії».
Кореспондент: «Ви маєте досвід різної за умов служби в армії. Які переваги служби за контрактом?»
Тарас: «Захищати свою Батьківщину ‒ це вже перевага! Та служба за контрактом, це те, що анонсується, а саме заробітна плата від 7 тисяч гривень і вище залежно від стажу військової служби, участі у бойових діях і таке інше – це правда. Так, виплачується бонус за підписання контракту: військовослужбовцям, які призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, у разі їх прийняття на військову службу за контрактом згідно Постанови Кабінету Міністрів України виплачується одноразова грошова допомога: особам рядового складу – вісім мінімальних заробітних плат (11 тисяч 24 грн), особам сержантського і старшинського складу – дев’ять мінімальних заробітних плат (12 тисяч 402 грн), особам офіцерського складу – десять мінімальних заробітних плат (13 тисяч 780 грн).
Служба за контрактом дає право і на освіту. Особи рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом та продовжили строк військової служби за новим контрактом, мають право навчатися без відриву від військової служби у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів, а у разі відсутності можливості підготовки за спеціальностями у цих навчальних закладах, – в інших вищих навчальних закладах з метою здобуття вищої освіти. Тому після завершення першого контракту (у тому числі 6–ти місячного контракту), військовослужбовці, які продовжили строк військової служби за новим контрактом, можуть безкоштовно отримати вищу освіту».
Анатолій: «Також зберігається місце роботи. Так працював електромонтером у ПАТ «Київенерго» і при розірванні контракту можу повернутися на попереднє місце роботи. Адже згідно «Кодексу законів про працю України» за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, зберігається місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності».
Олександр: «Також залишається право і на отримання пенсії. Згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримають пенсію у разі призову їх на військову службу під час часткової чи загальної мобілізації, на особливий період, або прийняття на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту, виплата пенсій на час такої служби не припиняється. Після звільнення з військової служби цих осіб, виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу повторного прийняття їх на службу до дня демобілізації або звільнення».
Кореспондент: «А як бути молодим юнакам? Ви радите вступати на контрактну службу?».
Тарас: «Спочатку нехай відслужать строкову службу і зрозуміють що таке армія, а вже потім вирішують. Тим, хто не пройшов строкову службу одразу йти на контрактну основу не раджу».
Олександр: «Мені дуже допоміг досвід строкової служби під час бойових дій у зоні АТО. А людина, яка не служила раніше просто не розуміє, що там відбувається взагалі».
Кореспондент: «Сьогодні служба в армії за контрактом не просто отримання військової професії, отримання високої зарплатні. Йдуть бойові дії і військові беруть в них участь, гинуть. Що може бути цінніше за життя?»
Тарас: «Цінніше за власне життя може бути мирне життя рідних та близьких, життя інших дітей. Саме з них починається поняття Батьківщина. Маю доньку. Мені хочеться, щоб вона та наші діти жили в цивілізованій європейській розвинутій країні. Сьогодні ціна такої країни вимірюється високою ціною».
Олександр: «Ми захищаємо зараз мирне небо над головою своїх рідних. Мені наприклад не хочеться, щоб там, де вони живуть, майорів прапор іншої держави. З дружиною прожили 20 років. Нашому сину – 19 років. Зараз він навчається у виші, але після його закінчення теж планує вступити на контрактну службу до армії».
Анатолій: «Коли виходимо з потягу і назустріч до нас біжать діти з квітами, просять сфотографуватися, коли на передовій отримуємо дитячі малюнки, листи зі словами вдячності – це ті почуття, які не дають нам зневіритися і скласти зброю. А на війні – як на війні, полеглі завжди будуть»…
Додатково
Наші співрозмовники ‒ мужні, відчайдушні хлопці, дійсно, цікаво розповідали про життя на передовій, про дружбу, зраду… Але найголовніше у їхній розмові було одне: Захищати Батьківщину ‒ це святий обов’язок кожного, обов’язок усіх громадян України, які вважають за честь нести особисту відповідальність за мирне сьогодення країни, продовжувати традиції, обумовлені віковою історією нашого народу. Є така професія – Захищати Батьківщину.
Професія воїна зародилася в давні часи і, пройшовши складний шлях свого становлення на різних етапах Української державності, стала не лише справжньою важливою справою всього життя, а й долею багатьох її найкращих представників, які присвятили себе служінню інтересам свого народу та своєї держави. Любов до Батьківщини, готовність до самопожертви, доблесть і вірність солдатській присязі – це риси солдатів та офіцерів, що у всі часи стояли на захисті Вітчизни.
Саме за зразки мужності, патріотизму, самовідданого служіння своєму народові, готовності до самопожертви в ім’я незалежності своєї Вітчизни, представники цієї професії навічно отримали в суспільстві почесне звання – «Захисник Батьківщини».
Деснянська районна в місті Києві державна адміністрація висловлює щиру подяку мужнім воїнам, які захищають Україну. Нехай ваші сила та мужність завжди живляться любов’ю та підтримкою близьких і рідних. І після будь-яких «баталій», які часто трапляються у повсякденному житті, вдома на вас завжди чекає затишна гавань.