Дитячий садочок № 795 для дітей-аутистів став другою домівкою. Аутизм - не вирок


Ще два роки тому тут не було чутно дитячих голосів, адже приміщення дитячого садочка № 795 здавалося в оренду і використовувалося не за призначенням. Двадцятирічна практика змінилася у 2015-му році, коли у дитячому садочку почали працювати перші 2 групи. Сьогодні дошкільний начальний заклад відвідує 160 малят, у ньому функціонує 10 груп.
За ініціативи очільника Деснянської райдержадміністрації Вадима Онуфрійчука сьогодні у дитячому садочку № 795 організовано і спеціальну групу для дітей з розладами спектру аутизму (РСА).
«Ідея про створення у дошкільному закладі № 795 груп для діток-аутистів виникла не випадково. Адже у спеціалізованих приватних дошкільних закладах перебування такої дитини в місяць коштує близько 5-ти тисяч гривень. Незважаючи на те, що діти з розладами аутичного спектру потребують особливого догляду та опіки, перебування малят в закладі та їх харчування безкоштовні», – говорить керівник Деснянської райдержадміністрації Вадим Онуфрійчук.
Діти з ранніми аутичними проявами до дошкільного навчального закладу № 795 направляються районною Психолого-медико-педагогічною консультацією (ПМПК).
«Працюємо з дітьми-аутистами за рекомендованою Міністерством освіти і науки України програмою «Розквіт». Згідно штатного розпису, за групою закріплені, крім вихователів та помічників вихователя, ще й вчитель-дефектолог та вчитель-логопед. У процесі роботи з нашими «особливими» дітками, ми помітили, що малюки даної категорії мають певні труднощі щодо встановлення контакту із зовнішнім світом. Проблемою є вираження власних емоційних станів та розуміння інших людей. Труднощі виникають при встановленні зорового контакту, за допомогою жестів, міміки, інтонацій, навіть, з близькими людьми. За півроку роботи спеціальної групи для дітей з РСА, можемо констатувати, що успішно пройшла соціальна адаптація до умов ДНЗ, проводиться корекційна робота, створені комфортні, максимально наближені до домашніх, умови перебування дитини в закладі. Це все стало можливим завдяки злагодженій роботі всього колективу», – говорить директор дитячого садочка Юлія Троян.
Другою мамою цим дітям стала вихователь Наталія Вікторівна Галухіна. Маючи особистий та професійний досвід роботи з категорією спеціальних дітей, вона докладає максимальних зусиль у досягненні успіхів у своїй нелегкій роботі.
«Наші малята – особливі. Вони дуже відчувають щирість, тому результат роботи залежить від налаштування дорослого. У роботі застосовуємо індивідуальний підхід, враховувати особливості кожної дитини. Скажімо, дитина може неадекватно реагувати (страх, паніка…) на музику, яка звучить на музичному занятті. У такому разі доцільно відразу забезпечити тишу, відволікти дитину на щось інше, щоб не травмувати її», – говорить Наталія Галухіна.
Педагогічні працівники намагаються максимально залучати дітей з розладами спектру аутизму до занять та святкових заходів, спільно з іншими дітьми садочка.
«Спілкування з дітьми інших груп, виконання спільних завдань – надзвичайно важливе для обох категорій дітей. Вони допомагають один одному, легше адаптуються один до одного та об’єднуються в колектив», – говорить вихователь ясельної групи Аліна Миколаївна Рабош.
Персонал закладу максимально відданий спільній справі виховання та навчання дошкільнят, тому садочок затишний, чистенький і дуже домашній. Коридори дитсадка прикрашені авторськими картинами директора Юлії Троян, таким чином малята долучаються до мистецтва. Скажімо, діти повертаються з прогулянки, а вихователь їм пояснює: «Це – натюрморт, а це – пейзаж». «Малюю картину і вже знаю, що віднесу її до дитячого садочка», – говорить Юлія Троян.
Відновлена будівля дитячого садочка має сучасний зовнішній вигляд. Під час капітального ремонту тут було здійснено комплекс заходів з енергозбереження (замінено старі вікна на металопластикові, утеплено фасад, встановлено рекуператори та люмінесцентні освітлювальні лампи, виконано сантехнічні роботи, встановлено сучасні меблі.
«Сьогодні повертаємо дітлахам дошкільні навчальні заклади, які до цього часу використовувалися не за призначенням. Більшість таких садочків – у занедбаному стані, та у свій час, були перебудовані під орендарів, а тому їх відновлення вимагає чималих коштів. Вдячні міській владі, Київському міському голові Віталію Кличку за сприяння та допомогу у відновленні дитячого садочка № 795», – зазначив Вадим Онуфрійчук.
Довідково.
За ініціативи Київського міського голови Віталія Кличка, в минулому році за кошти міста було відремонтовано 2 групи. Ще 4 групи було відновлено завдяки фінансовій допомозі уряду Німеччини та за безпосередньої підтримки В. Кличка. Це дозволило відкрити для роботи ще 6 груп.
Відповідно до Угоди про співпрацю між Українським фондом соціальних інвестицій та Київською міською державною адміністрацією в минулому році було впроваджено Проект «Сприяння розвитку соціальної інфраструктури УФСІ V», який спрямовано на покращення послуг у соціальній сфері шляхом проведення ремонту та реконструкції дитячих садків, де будуть створюватися додаткові місця для надання освітніх послуг.
У Проекті взяли участь дитячі дошкільні заклади Деснянського району. Переможцями стали три дитячі дошкільні навчальні заклади – №№ 300, 746, 812. Поза конкурсом учасником Проекту також було визначено і дитячий дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 795.
Сьогодні у ДНЗ № 795 триває набір дітей в останні 4 групи, одна з яких – група для дітей з РСА. Заклад, який припинив свою роботу у 1995-му році, нарешті через 20 років, запрацює на повну проектну потужність.