Грипу – стоп!
Увага, деснянці!
Пам’ятка на кожний день.
Що таке грип та ГРВІ?
Грип – гостре інфекційне захворювання дихальних шляхів, яке викликається вірусом грипу. Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим. Тому перші ж симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги.
Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може лише за 4-5 днів призвести до смерті хворого.
ГРВІ – вірусні захворювання дихальної системи, які викликаються крім вірусу грипу багатьма іншими збудниками (аденовірус, риновірус, респіраторно-синцитіальний вірус).
Шляхи зараження.
Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом(під час чихання, кашлю хворої людини).
Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів — це, в середньому 7 днів.
Контактний шлях (забруднені руки хворої людини, яка прикриває рот при кашлі/чиханні, забруднені нею речі побуту).
Прояви хвороби.
- сухість, першіння та біль у горлі;
- кашель з поступовим відходженням світлого прозорого мокротиння;
- закладеність носа, чихання;
- зміна голосу;
- почервоніння кон’юнктиви очей, сльозотечія, іноді – світлобоязнь;
- підвищення температури;
- лихоманка;
- біль у суглобах і м’язах.
В більш важких випадках — нудота, блювота і втрата свідомості.
Як запобігти?
Використовувати захисну маску (одягнути на хвору людину, щоб зменшити виділення вірусів при чиханні, на здорову людину – для запобігання зараженню).
Дотримуватись правил особистої гігієни.
Використовувати препарати для зміцнення імунітету, засоби, що знижують чихання та для запобігання висихання слизових оболонок.
Проводити вологе прибирання та провітрювання приміщень в місцях масового перебування людей.
Повноцінно харчуватися, приймати вітамінні препарати, вживати свіжий сік. Зелений чай і трав’яні чаї зі звіробою, м’яти, безсмертника, календули, шипшини допоможуть протистояти грипу та ГРВІ. В харчуванні варто збільшити вживання меду, лимонів, моркви, волоських горіхів, цибулі, часнику, грейпфрутів, фісташок, чорної смородини, обліпихи, кропу, журавлини.
Не переохолоджуватися.
Рекомендації:
При перших ознаках хвороби тимчасово ізолювати хворого та терміново звернутися до лікаря.
Не займатись самолікуванням.
При погіршенні самопочуття хворого негайно викликати швидку допомогу «103».
Рекомендації з організації заходів профілактики грипу та ГРВІ на підприємствах, в установах та організаціях.
З метою недопущення ускладнень від захворювань на грип та ГРВІ пропонуємо керівникам підприємств, установ та організацій, незалежно від їх підпорядкування і форми власності, забезпечити посилення профілактичних та протиепідемічних заходів:
- проведення дезінфекційних заходів (часті вологі прибирання з використанням дезінфікуючих засобів у приміщеннях з протиранням столів, дверних ручок, стільців);
- дотримання нормативних показників температури повітря та наскрізне провітрювання в приміщеннях підприємств, установ та організацій;
- недопущення до роботи осіб з ознаками інфекційного захворювання;
- в разі виявлення працівника з ознаками респіраторного інфекційного захворювання вжити заходів для його ізоляції від здорових осіб, відсторонити від роботи та рекомендувати викликати лікаря за місцем проживання;
- обмежити масові заходи в закритих приміщеннях підприємств, установ та організацій;
- забезпечити необхідні умови для дотримання працівниками правил особистої гігієни (рукомийники, мило, одноразові рушники, серветки);
- використовуйте маску для зменшення ризику захворювання;
- забезпечити медичні пункти необхідними засобами та обладнанням (термометрами, бактерицидними випромінювачами, дезінфекційними та антисептичними засобами, засобами особистої гігієни та індивідуального захисту).